František Hanc: Verím, že to tu oživíme

Na novej oficiálnej stránke MFK Snina Vám prinášame prvý rozhovor s prezidentom klubu Františkom Hancom, v ktorom sa dozviete viac o novej vizuálnej identite, či novinkách v klube.

Zdá sa, že sa MFK chce prezentovať novým štýlom. Čo hovoríte na nové logo a klubové farby?

Som s tým stotožnený. Máme mladý kolektív aj trénerov, prebrali sme zmeny, ktoré tu chceli priniesť. Prišli s obmenou, zmodernizovali to a ja sa teším, že sa zaujímajú o klub, že ho chcú zveľaďovať.

Nebude vám smutno za starým? Predsa len, je to súčasť histórie.

Práve sedím a pred sebou vidím štyri logá. Tie z histórie nikdy nebudú zmazané, je to kus nášho klubu. Staré logo bude vždy znamenať jednu éru. Ako ide doba vopred, tak ideme aj my.

A nebáli ste sa odozvy ľudí?

Už mám dosť rokov na to, aby ma niečo také rozhodilo. Vždy sa nájde kritika, sú ľudia, čo sú za, aj tí, čo proti, s tým treba počítať. Na podobné veci som si zvykol. Niekto o tom však musí rozhodovať a sme to my. Iste, každý má svoju predstavu. Po nás prídu do klubu noví ľudia a možno aj oni urobia niečo nové, aby tu po sebe čosi zanechali.

Ako klub ste sa poriadne rozbehli, vidno to na sociálnych sieťach. Pripravujete ešte nejaké novinky, o ktorých nám môžete povedať?

Keďže tréningy a zápasy nie je možné realizovať, dali sme sa na „grafickú“ obmenu. Dáme v rámci možností do poriadku štadión, nátery, vstupnú bránu, naladíme to do farieb nového loga. Verím, že to tu oživíme.

Ako zvládate toto ťažké obdobie covidu po finančnej/existenčnej stránke? „Meliete z posledného“ alebo je situácia relatívne stabilná?

Tým, že vykazujeme minimálnu činnosť, máme aj výrazne menšie náklady, keďže v momentálnej situácii neorganizujeme zápasy a nemusíme cestovať. Snažíme sa veci držať v stabilite, fungovať v normálnom móde. Nejak to, verím, zvládneme, určite aj v spolupráci s mestom. Vždy sme našli cestu, ako vyriešiť nečakané situácie.

Prejdime na chvíľu aj na futbal. Pred covid prestávkou Sninu trápila séria prehier. Myslíte si, že ešte bude pokračovať sezóna a dostanete príležitosť to odčiniť, resp. sa posunúť na lepšie pozície v tabuľke?

Verím, že ak na to dôjde, sériu rýchlo ukončíme. Je to šport, každá nepríjemná šnúra sa raz skončí. Čo sa týka pokračovania sezóny, podľa mojich informácií sa pravdepodobne dohrajú len tri jesenné kolá a súťaž bude ukončená. Potom sa môžeme začať pripravovať na nový ročník, ktorý bude špecifický nielen z pohľadu MFK, keďže veľa iných klubov má omnoho výraznejšie finančné problémy. Môže sa to ešte poriadne premiešať.

Keďže je táto sezóna veľkou neznámou, trochu sa dotkneme tej ďalšej. Máte už nejaké predstavy, ako by mohla vyzerať nasledujúca, už snáď plná sezóna z pohľadu financií (sponzorov) či hráčskej skladby mužstva?

Tak ďaleko sa nepozeráme, nemáme to vo svojich rukách. Prežívame nepredvídateľnú dobu, vidíme, ako to je – raz je situácia lepšia, potom sa zhorší. Momentálne vieme, s akými peniazmi, dotáciami a sponzormi môžeme rátať do zimy. So všetkými sme v kontakte. Určite to zvládneme. Čo sa týka kádra, budeme reagovať podľa toho, čo sa bude diať. Gro tímu ostáva, zvyšné veci ukáže čas, nič nevieme predvídať.

Snina je známa vychovávaním talentov. Bojíte sa, že sa na mládeži podpíše tak dlhé obdobie bez tréningov a súťaženia?

To sa určite podpíše. V každom období vývinu má hráč niečo nové absorbovať a zvládnuť, posunúť sa na vyšší level. Výpadok už je strašne dlhý, pre všetkých to bude náročné. Bude záležať na deťoch a ich vôli, ja verím, že im futbal chýba a vrátia sa. Koniec koncov, verím v to, že sa následky budú dať prekonať. Mnoho hráčov predsa začínalo neskôr alebo mali zranenia. Sme so všetkými v kontakte, živíme vzťahy, fungujeme, hoci nie na ihrisku. Zväz pozná sninskú prácu s mládežou. Verím, že sa nič nezmení, opäť do toho naskočíme a vychováme ďalšie talenty bez ohľadu na toto obdobie.

Čo by ste na záver odkázali fanúšikom, ktorým už chýba futbal a fandenie priamo z tribúny?

Dúfam, že im chýba tak ako nám a teším sa opäť na plnú tribúnu a lepšie výsledky. Verím, že nás doba covidu naučí vážiť si aj to málo, teda tretiu ligu, keďže sme to predtým mnohí nevedeli doceniť. Na fanúšikov sa veľmi teším – na odozvu aj kritiku, lebo to k tomu patrí. Skrátka sa už nemôžem dočkať, keď sa opäť roztočí futbalový kolobeh.

Autor: Šimon Čop

Futbalový štadión MFK Snina

Po – Pia 

07,00h – 19,00h

Pčolinská 2744/45, Snina, 069 01